Geneza i Dzieje Naszej Szkoły Edukacja w wiekach średnich i czasach nowożytnych. |
Edukacja w Opatowie zaczęła się wraz z wprowadzeniem chrześcijaństwa, powołaniem pierwszej parafii i przybyciem pierwszego duchownego. Miało to miejsce zapewne w 1040 roku, kiedy pojawiła się u nas pierwsza parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Przy niej tak jak w innych parafiach ksiądz zapewne zorganizował szkółkę w której nauczał miejscowych którzy chcieli w przyszłości zostać duchownymi.
W średniowieczu i w epoce nowożytnej w Opatowie istniały więc szkoły parafialna do końca XV w. przy kościele Wniebowzięcia NMP oraz przykolegiacka reprezentująca wyższy poziom przy opatowskiej kolegiacie pod wezwaniem Św. Marcina. W końcu XV w. szkołę parafialną przeniesiono wraz z parafią do kolegiaty Św. Marcina, zaś przy kościele Wniebowzięcia NMP ulokowano wówczas klasztor OO Bernardynów, którzy już w XVI w. stworzyli własną szkołę przyklasztorną. Sytuacja taka trwała aż do końca XVIII wieku - wówczas to nastąpiły zmiany wymuszone przez władze Królestwa Polskiego a następnie zaborcze władze rosyjskie.
Edukacja w wieku XIX i początkach XX
W szkołach o najniższym stopniu organizacyjnym we wszystkich tych oddziałach, znajdujących się we wspólnej sali lekcyjnej zajęcia prowadził jeden nauczyciel. W szkołach jedno klasowych z dwoma nauczycielami nauka w poszczególnych oddziałach prowadzona była w oddzielnych pomieszczeniach.
Podobnie było po utworzeniu drugiej klasy podzielonej na oddziały: IV i V. Pracowało w niej trzech nauczycieli dzieląc się zajęciami w poszczególnych oddziałach. Dodatkowo w szkole pracowali katecheci uczący religii
Pod koniec XIX wieku w Opatowie funkcjonowała tylko jedna szkoła ucząca na poziomie elementarnym, nie licząc żydowskich chederów. Była nią "Miejska Jednoklasowa Szkoła Koedukacyjna" zatrudniająca od 1902 r. dwóch nauczycieli.
W 1903r. wydzielono z niej żeńską jednoklasową szkołę z jedną nauczycielka, natomiast macierzysta szkoła stała się męską, którą w następnym roku ponownie przekształcono w placówkę koedukacyjną.
Przed wybuchem I wojny światowej miały miejsce kolejne zmiany w szkolnictwie opatowskim.
Po wydarzeniach określonych mianem rewolucji 1905 - 1907 roku w niższych szkołach Przywiślańskiego kraju a więc i Opatowie zaczęto uczyć w języku polskim, chociaż język ten został tylko dopuszczony do nauki jako język pomocniczy w szkołach rządowych w zasadzie stając się jedynym gdyż polskim dzieciom pomoc w zrozumieniu była potrzebna praktycznie ciągle ;)
Było to niekorzystnie dla dzieci rosyjskich wyznania prawosławnego, które nie znały języka polskiego. W związku z tym dla dzieci prawosławnych otworzono podobnie jak w innych miastach w dniu 9 maja 1907 r. osobną szkołę w budynku urzędu wojskowego (prawdopodobnie teren naszej szkoły). Mogły do niej uczęszczać wszystkie dzieci rosyjskie i prawosławne bez różnicy płci i stanu.
Wówczas najdłużej funkcjonująca w Opatowie szkoła elementarna, będąca od 1904 r. placówką koedukacyjną zatrudniającą dwóch nauczycieli, w 1909 r. ponownie przekształcono w szkołę męską.
Natomiast już w 1910 r. funkcjonowała w Opatowie szkoła męska dwuklasowa z trzema nauczycielami nazywana "Czerwoną" oraz dodatkowo trzy szkoły jednoklasowe: dwie żeńskie "Biała" i jedna koedukacyjna dla uczniów wyznania prawosławnego przeniesiona na działkę zakupioną przez władze rosyjskie za kirkutem - która w zgodnej opinii najstarszych mieszkańców Opatowa uchodziła wówczas za elitarną doskonale przygotowującą do dalszej edukacji szkołę.
W 1913 r. w Opatowie uruchomiono kolejną piątą gminną szkołę elementarną tzw. "Czarną". Składała się ona z jednego dużego budynku drewnianego, który miał dwa wejścia i pod swym dachem mieścił właściwie dwie szkoły jedną dla dzieci dochodzących z Gminy czyli okolicznych wsi - drugą dla dzieci z miasta Opatowa.
Edukacja w Opatowie w okresie międzywojennym
W okresie międzywojennym w naszym mieście nie zmieniła się znacząco ilość szkół. Istniała szkoła zwana białą od koloru tynku - pierwsza szkoła w naszym mieście. Położna obok czerwona szkoła nazwa jej pochodziła od nie pokrytego tynkiem ceglanego muru oraz czarna jej nazwa pochodziła od sczerniałych bali drewnianych z których była zbudowana.
W szkołach tych nauczano już po polsku. Wszystkie te szkoły były siedmioklasowe. Uczniowie którzy chcieli dalej kontynuować naukę mogli uczęszczać do powołanego do życia w 1917 r. gimnazjum i liceum koedukacyjnego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie dzisiejszego liceum przy Zespole Szkół nr 2 w Opatowie. W 1938 r. wychodząc na przeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na nowe budynki szkolne związane z wyżem demograficznym wędrującym do szkół wybudowano z drewna piętrowy budynek szkolny za kirkutem obok stadionu sportowego na placu dawnej szkoły rosyjskiej tam utworzono szkołę nr 2. Budynki szkoły czerwonej i białej przeszły pod wspólny zarząd tworząc szkołę nr 1 - bezpośrednią poprzedniczkę naszej współczesnej "Jedynki"
Edukacja w okresie okupacji
W okresie okupacji Niemcy pozwolili na funkcjonowanie jedynie trzech najstarszych placówek oświatowych: czerwonej, białej i czarnej nowsze budynki zajmując na koszary dla wojsk okupacyjnych. Zakazano również jak w całym kraju nauczania: historii, literatury, geografii i ogólnie edukacji na wyższym poziomie. Nie pogodzili się z tym tak nauczyciele jak i uczniowie i ich rodzice. W Opatowie przez cały okres okupacji działało tajne nauczanie a kilkuset uczniów stale obok oficjalnych lekcji a także po lekcjach uczęszczało na zajęcia z zakazanych przedmiotów. Wielu nauczycieli przypłaciło to poświęcenie śmiercią z rąk hitlerowców. Szkoła Powszechna Nr 1 w Opatowie funkcjonowała przez cały okres okupacji w swoim przedwojennym budynku do sierpnia 1944r..
Edukacja w okresie powojennym
Po wojnie większość budynków oświatowych w Opatowie podobnie jak miasto było zniszczonych przetrwały jedynie najstarsze budynki szkół: białej, czerwonej i czarnej. Brakowało bazy lokalowej dla odnawiającej się oświaty stopnia podstawowego. Władze zreorganizowały szkolnictwo. W 1945 r. powołano do życia nową organizację szkolnictwa w mieście. W budynku administracyjnym dawnego monopolu po koszarach rosyjskiej żandarmerii z okresu I i II wojny światowej i przedwojennego sądu grodzkiego - powołano do istnienia Szkołę Powszechną nr 1. Przeniesiono nas do tego budynku by stworzyć warunki do pracy w naszych przedwojennych obiektach uczniom i nauczycielom ze szkoły nr 2 której budynki zostały zniszczone w czasie działań wojennych. Placówkę należało organizować od podstaw.
w dniu 1 marca 1945r. w czwartek w Szkole Powszechnej Nr 1 w Opatowie III stopnia organizacyjnego rozpoczął się uroczyście rok szkolny 1944/1945. Jeszcze niedaleko trwały działania wojenne II wojny światowej. Trwały zacięte walki nad Odrę, za którą bronił się wermacht przed armią czerwoną. Sowieci szturmowali Gdańsk i uderzali w kierunku Kołobrzegu i Szczecina. A u nas w Opatowie w „Jedynce” po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego dnia 2 marca 1945 rozpoczęły się pierwsze zajęcia dla uczniów Nie mogli oni ze względu na działania wojenne i ewakuację Opatowa rozpocząć ich we wrześniu a nawet i listopadzie jak to miało miejsce w „wyzwolonych” w 1944r. terenach powiatu opatowskiego. Od 18 stycznia powoli a w początkach lutego 1945r. na szeroką skalę wracali z tułaczki i wysiedlenia do Opatowa mieszkańcy. Wrócili także nauczyciele i przez luty rozpoczęli przygotowania naszej szkoły do przyjęcia dzieci. Do „Jedynki” 1.03.1945r. uczęszczało 279 chłopców i 271 dziewcząt (550 dzieci) roczniki od 1929 do 1937. Dominowały dzieci rolników i rzemieślników. Aż 187 uczniów nie uczęszczało do szkoły z różnych przyczyn (bieda, zniszczenie domu rodzinnego, duża odległość, brak ubrań, obuwia itp.). W szkole było 12 nauczycieli: Kierownik szkoły: Stanisław Mroczek, ks. Czesław Horkiewicz, Teodozja Borkowska, Janina Gajda, Ludwik Jagiełło, Helena Kuchtowa, Kazimiera Monkówna, Helena Przybylska, Teodozja Stasicowa, Regina Szczekocka, Jadwiga Ułanowicz, Maria Członkowska - Kleryk. Był też… jeden wakat. W szkole funkcjonowała biblioteka z „…niewystarczającą ilością książek…”, a w 7 izbach lekcyjnych uczyło się 14 klas! Z pomocy dydaktycznych była tylko mapa Polski. Takie były trudne powojenne początki naszej szkoły. Rok szkolny zakończył się 19 lipca 1945r. a nowy zaczął już normalnie 01.09.1945r..
W
przedwojennym budynku "białej" i "czerwonej" szkoły utworzono Szkołę
Powszechną Nr 2, a w 1945 r. w budynku "czerwonej" szkołę nr 3. Tak
ostatecznie ukształtowała się na długie lata bo aż do początku lat
60-tych struktura oświaty w naszej gminie.
Tak Powstała Nasza Szkoła -
była to ciągle siedmioklasowa: "Szkoła Ogólonokształcąca Stopnia
Podstawowego nr 1 w Opatowie" po prostu "Jedynka".
W
połowie lat 60-tych XX w. dokonała się zmiana profilu szkoły zgodnie z
ustawą o rozwoju systemu oświaty i wychowania. Szczegółowe zasady
reformy zostały określone wytycznymi Min. Oświaty z 25.09.1965 w sprawie
zasad i trybu przeprowadzania reorganizacji szkół oraz dostosowania
organizacji nauczania i wychowania w szkołach do zmian wynikających z
ustawy o rozwoju systemu i wychowania
(Dziennik Ustaw Ministerstwa
Oświaty nr 13, poz. 149). Ustawa utrzymała zasadę, że szkoła podstawowa
jest fundamentem całego systemu kształcenia i wychowania - ustawa
wprowadziła 8-klasow szkołę podstawową zamiast istniejącej dotychczas
szkoły 7- klasowej.
Szkoła podstawowa miała zapewniać wszystkim
uczniom jednolite wykształcenie. Wykształcenie to obejmuje również,
wstępne zaznajomienie uczniów z techniką. Nauka w szkole podstawowej
była obowiązkowa. Obowiązek szkolny obejmował pobieranie nauki w
zakresie szkoły podstawowej oraz uzyskanie wykształcenia podstawowego.
Obowiązek
szkolny rozpoczynał się z początkiem roku szkolnego, w którym dziecko
kończy 7 lat i trwa do ukończenia 8 klasy szkoły podstawowej, najdłużej
jednak do końca roku szkolnego, w którym uczeń kończy 17 lat.
Ustawa
mówiła, że dziecko powinno wypełniać obowiązek szkolny w szkole, której
odległość od domu dziecka wynosi nie więcej niż 3 km dla uczniów klas
I-IV i nie więcej niż 4 km dla uczniów klas V-VIII.
Po szkole
podstawowej można było kontynuować naukę w zasadniczej szkole zawodowej,
która zapewniała przygotowanie zawodowe do zawodu robotnika, pracownika
i rolnika oraz wykształcenie ogólne niezbędne do ewentualnej dalszej
nauki. Nauka w tych szkołach trwa 2 lub 3 lata zależnie od specjalności.
Część procesu kształcenia w zasadniczych szkołach zawodowych stanowiła
praktyka zawodowa w uspołecznionych zakładach pracy. Zasadnicze szkoły
zawodowe mogły być organizowane jako szkoły przyzakładowe.
Szkołami
średnimi były licea ogólnokształcące, technika zawodowe i licea
zawodowe (przemysłowe, ekonomiczne, pedagogiczne, artystyczne i inne).
Licea ogólnokształcące zapewniały wykształcenie ogólne i politechniczne
niezbędne do podjęcia studiów wyższych oraz przysposobienie do pracy
zawodowej. Nauka w liceach trwała 4 lata i kończyła się egzaminem
dojrzałości organizowanym i przeprowadzanym pod nadzorem kuratoriów
oświaty przez same szkoły i centralnie zarządzane przez Ministerstwo
Oświaty. Technika zawodowe i licea zawodowe przygotowywały uczniów do
wykonywania funkcji technika i zapewniają zarazem wykształcenie
niezbędne do rozpoczęcia studiów w wyższych uczelniach. Nauka trwa tam
od 4 do 5 lat.
W roku szkolnym 1961/62 przy naszej szkole
powstało Technikum i Szkoła Zawodowa z osobną dyrekcją i kadrę
nauczycielską przez ponad rok zajmując część budynku naszej szkoły. Tak
narodziła się druga w naszym mieście szkoła średnia. Szkołą ta następnie
przeniosła się do budynku po SP nr 2 "Czerwonej szkoły" a następnie w
1968 r. do własnego nowo wybudowanego budynku oświatowego tysiąclatki na
ulicę Słowackiego - dzisiaj jest to Zespół Szkół nr 1 w Opatowie,
obejmujący: liceum, technikum i szkołę zawodową. W tym czasie (1963 r.)
szkoły nr 2 i 3 otrzymały nowy budynek na ulicy Kopernika by w latach
następnych połączyć się w Zbiorczą Gminną Szkołę Podstawową nr 2 w
Opatowie.
Nasza szkoła w ramach reorganizacji siatki szkół
zaczęła przejmować pod swój zarząd mniejsze placówki oświatowe w naszej
gminie które stawały się filiami naszej szkoły, zarządzanymi przez
kierowników szkół. Ostatecznie na początku lat 70-tych zostały one
zlikwidowane a uczniowie którzy uczęszczali do tych szkół przeniesieni
zostali do naszej placówki oświatowej.
Szkoła nasza od początku
lat 70-tych XX wieku borykała si z poważnymi narastającymi przez lata
problemami lokalowymi. Byliśmy jedyną placówką oświatową w mieście nie
posiadającą sali gimnastycznej z położonym poza szkołą zewnętrzną
murowanym sanitariatem pozbawionym bieżącej wody i ogrzewania. Budynek
szkoły pamiętający jeszcze carskie czasy wymagał coraz pilniejszych
remontów. Trudności wywołane przez kryzys gospodarczy końca lat 70-tych i
początku 80-tych XX w. odwlekał w bliżej nieokreśloną przyszłość
perspektywę budowy nowego budynku czy choćby remontu starego budynku.
Siłą przyciągającą uczniów do Naszej Szkoły nie mogła więc być wspaniała
baza lokalowa a jedynie rejonizacja, tradycja rodzinna i wysoki poziom
nauczania. Dzięki zaangażowaniu kadry nauczycielskiej oraz wieloletniego
dyrektora Franciszka Jakóbczaka, szkoła nasza odnosiła sukcesy sportowe
oraz miała rozlicznych finalistów i laureatów olimpiad przedmiotowych
szczebla wojewódzkiego z historii, j. polskiego, matematyki, fizyki,
chemii, biologii i innych. Wieloletni dyrektor naszej szkoły pan
Jakóbczak w połowie lat 80-tych przygotował plany i część materiałów na
budowę nowego budynku szkoły.
Prace jego kontynuował jego
następca pan Stanisław Gruszka, który po dwuletnim okresie kierowania
szkołą przygotował ją do inwestycji. Nowa dyrektor naszej szkoły pani
Maria Sternik rozpoczęła prace nad budową nowej szkoły i doprowadziła je
do szczęśliwego finału w 1989 roku. Nareszcie mieliśmy nowy budynek
szkolny (obecne gimnazjum). Pani dyrektor Maria Sternik przystąpiła
także do budowy nowej hali sportowej. Wybudowano ją po kilku latach w
1998r. - dzięki wsparciu władz samorządowych z panem burmistrzem Janem
Borkiem na czele. Mieliśmy wówczas największą salę gimnastyczną w gminie
(730 mkw. powierzchni). Była ona dumą naszej gminy. To w niej odbywały
się poza naszymi lekcjami wf-u większe wydarzenia sportowe szczebla
szkolnego oraz gminne uroczystości i spotkania.
W 1999 r. w
związku z reformą systemu oświaty, której głównym symbolem jest
powstanie gimnazjów. Dlatego i w naszej szkole nastąpiły zmiany
organizacyjne. Od tego momentu system oświaty składa się z 6 - klasowej
szkoły podstawowej, 3 - letniego gimnazjum i 2 lub 3 letniej szkoły
ponadgimnazjalnej.
Władze samorządowe Gminy
Opatów bazując na założeniach MEN po konsultacjach społecznych przy
Szkole Podstawowej nr 1 w Opatowie zorganizowały Gimnazjum nr1 w
Opatowie. Jest ono jednym z dwóch w naszej gminie. Dyrektorem obu
placówek pozostała pani Maria Sternik. Gimnazjum stopniowo z roku na rok
zajmowało coraz większą część nowego budynku wyposażonego w
klasopracownie wypierając Szkołę Podstawową nr 1 do starego
pozostającego w coraz gorszym stanie technicznym budynku.
Gimnazjum
Nr 1 w Opatowie od początku powstania do 2012r. posiadała na mocy
uchwały Rady Miasta i Gminy Opatów swoją filię z trzema oddziałami klas
gimnazjum w Szkole Podstawowej w Kobylanach - gdzie na poziomie
gimnazjalnym kontynuowali naukę absolwenci tamtej szkoły.
W 2002
r. nastąpiła nowa wymuszona przepisami MEN reorganizacja w "Jedynce".
Nastąpił podział zespołu na dwie odrębne jednostki organizacyjne:
Gimnazjum Nr 1 w Opatowie którego dyrektorem została pani Maria Sternik i
na Szkołę Podstawową Nr 1 w Opatowie której dyrektorem został pan
Janusz Ścibisz. Każda ze szkół otrzymała własny budynek wspólnie
użytkowały halę sportową i tereny rekreacyjno sportowe. W owym czasie
ciągle pogarszał się stan techniczny starego budynku Szkoły Podstawowej.
Sytuacja ta zmieniła się znowu w 2003 r.
kiedy władze naszej gminy postanowiły - bazując na zmienionej wykładni
prawnej MEN, pozwalającej łączyć szkoły podstawowe i gimnazja w
jednolicie zarządzaną placówkę - znowu połączyć Szkołę Podstawową Nr 1 i
Gimnazjum Nr w Opatowie w
jeden zespół szkół pod nazwą Samorządowy Zespół Szkół nr 1 w Opatowie.
Dzięki
wsparciu gminy oraz pani burmistrz Krystyny Kielisz, która pozyskała
osobiście celową dotację finansową na remont budynku szkoły podstawowej
od ówczesnego premiera RP Leszka Millera - pani dyrektor Danuta Rucińska
przystąpiła w 2004 roku do generalnego remontu budynku szkoły
podstawowej oraz ogradzania placu szkolnego. Dzięki tym działaniom oraz
przeprowadzonych w następnych latach pracach nad wymianą części stolarki
okiennej i częściowemu dociepleniu ściany budynku gimnazjum polepszono
jego warunki techniczne. W owym czasie doposażono także szkołę w dwie
nowe pracownie komputerowe, oraz dwa centra multimedialno-biblioteczne
ze środków EFS.
We wrześniu 2009r. nowym
dyrektorem SZS Nr 1 w Opatowie został pan Ryszard Wosik, który na
wicedyrektora powołał pana Roberta Wójcika. W latach 2009-2015 pod
kierownictwem nowego dyrektora w naszym zespole szkół realizowano wiele
projektów EFS współfinansowanych przez UE. Wszystkie one posłużyły
podniesieniu jakości kształcenia i doposażeniu zespołu szkół w pomoce
dydaktyczne. Realizacja projektów takich jak: "Pierwsze uczniowskie
doświadczenia...", "Edukacyjne SOS...", "Zrozumieć świat...", "Jedynka
gimnazjum równych szans i możliwości", "Indywidualizacja procesu
nauczania w klasa I-III..." czy międzynarodowy projekt Comenius
"Tradycja Różnorodność i Akceptacja" poszerzyły horyzonty myślowe
naszych uczniów i pozwoliły podnieść poziom zdawalności egzaminów
zewnętrznych naszej szkoły. Koordynatorem realizowanych w szkole
projektów edukacyjnych i ich inicjatorem był wicedyrektor szkoły pan
Robert Wójcik a międzynarodowego programu Comenius pani Anna Przygoda
nauczycielka języka angielskiego.
Wszystkie
realizowane w "Jedynce" projekty zaowocowały również doskonałym
doposażeniem naszego zespołu szkół w pomoce dydaktyczne oraz nową
mobilną pracownię multimedialną. Łącznie działania te doprowadziły do
polepszenia jakości kształcenia w Szkole Podstawowej Nr 1 i Gimnazjum Nr
1 w Opatowie.
Nasze Gimnazjum w 2012r. w
rankingu Echa dnia - TOP 30 najlepszych wyników świętokrzyskich
gimnazjów - zajęło 20 miejsce w województwie świętokrzyskim! Wynik ten
był ogromnym sukcesem uczniów i nauczycieli "Jedynki" - gdyż zajęliśmy
20 miejsce na aż 222 gimnazja uczestniczące w egzaminie w województwie.
Dodatkowo byliśmy jedynym na tej liście gimnazjum z powiatu
opatowskiego. To nie był jednorazowy sukces od 2010r. nasze Gimnazjum
corocznie osiąga wyniki egzaminu gimnazjalnego na poziomie wyższym niż
średnia krajowa i wojewódzka. W roku szkolnym 2012/2013 do naszego
obwodu szkolnego dołączyli uczniowie z Adamowa, Balbinowa, Nikisiałki
Dużej, Rosoch i Brzezia. Było to spowodowane likwidacją Szkoły Podstawowej w Brzeziu.
Razem z uczniami z Brzezia dołączyła do naszej społeczności grupa kilku
nauczycieli z tej szkoły oraz wyposażenie dydaktyczne SP w Brzeziu w
tym to pozyskane z EFS.
Dyrektor Ryszard Wosik przykładał także dużą rolę do podniesieniu komfortu i jakości funkcjonowania szkoły. Służyły temu przeprowadzone w w/w okresie zakupy i remonty: kuchni, stołówki, fundamentów kotłowni, wyposażenie szkoły w szafki uczniowskie i rozbudowa kompleksów sportowo-zabawowych. Z infrastruktury sportowo-rekreacyjnej powstały: boisko do piłki plażowej, kompleks do skoku w dal i plac zabaw. Ten ostatni powstała w lipcu 2015r. dzięki wykorzystaniu przez Gminę środków z EFS.
Największa inwestycją od 1998r. w naszym zespole szkół była jednak termomodernizacja "Jedynki". W okresie od czerwca do listopada 2014r. budynki szkolne przeszły gruntowną termomodernizację. Była to ogromna inwestycja przeprowadzona przez UMiG w Opatowie, pod nazwą „Termomodernizacja budynku Samorządowego Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie”. Wykonawcą inwestycji była Gmina Opatów – wartość inwestycji przekroczyła trzy miliony złotych.
Dzięki decyzji
burmistrza MiG Opatów pana Andrzeja Chanieckiego "Jedynka" w pierwszej
kolejności została objęta tym kompleksowym remontem budynków szkolnych w
gminie. Termomodernizacja z 2014r. objęła wszystkie budynki dydaktyczne
i sportowe naszej szkoły. Dachy budynku gimnazjum, łączników i hali
sportowej zostały wzmocnione, zabezpieczone i uszczelnione. Docieplono
ściany i stropy budynków, wymieniono starą lub wadliwą stolarkę okienną i
drzwiową oraz zmodernizowano system grzewczy i drzwi antypaniczne.
Modernizacja ta połączona była z wymianą kaloryferów, instalacji
rozprowadzającej ciepło, unowocześnieniem kotłowni, instalacją paneli
fotowoltaicznych na dachu hali gimnastycznej oraz wykonaniem 32 (100
metrowych) odwiertów pod pompy ciepła. Te inwestycje ostatecznie
odmieniły obliczę "Jedynki" nadając jej nowy wygląd oraz zapewniając
doskonały komfort termiczny budynków. Po remoncie otoczenie szkoły - w
tym kompleksy sportowe: boiska trawiaste, bieżnie - zostały sukcesywnie
odtworzone i przywracane do użyteczności. Proces ten zakończył się
posianiem trawy w czerwcu 2015r.. Nasza szkoła dzięki tej inwestycji
jest pierwszą tak ekologiczną szkołą w naszej gminie szkołą na miarę XXI
wieku.
Od 1 września 2015r. stanowisko dyrektora szkoły objęła pani Anna Przygoda, która na wicedyrektora powołała pana Roberta Wójcika.
Od samego początku dyrektor Przygoda przykładała
dużą role do podniesienia jakości kształcenia - w tym dzieci o
specjalnych potrzebach edukacyjnych. Wyrazem tego jest powstanie w
2015r. w szkole drugiego oddziału integracyjnego. Wówczas w SZS
Nr 1 w Opatowie zafunkcjonowały dwa oddziały integracyjne pierwszy w I
drugi w II etapie
edukacyjnym. „Jedynka” jest pierwszą szkołą w gminie Opatów, która już w
2014
roku zorganizowała oddział integracyjny. Dzięki doświadczeniu
organizacyjnemu,
dobremu wyposażeniu w specjalistyczne pomoce dydaktyczne i
wysoko wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej oferuje ona wysoką jakość
kształcenia w oddziałach integracyjnych. Świadczy o tym wysoki wynik
uczniów z
oddziału integracyjnego, który osiągnęli oni podczas diagnozy kończącej I
etap edukacyjny (OBUT). Badanie to przeprowadził w 2016r. powiązany z
Centralną Komisją Egzaminacyjną - Instytut Badań Edukacyjnych.
W roku szkolnym 2015/2016r. w
„Jedynce” przeprowadzono szereg inwestycji usprawniających funkcjonowanie
szkoły i podnoszących jej stan techniczny. Powstały w szkole: pracownia językowa
dla j. angielskiego, dwa kąciki rewalidacyjne dla 1 i 2 etapu edukacyjnego. Doposażono
także świetlicę szkolną ze środków Rady Rodziców oraz kuchnię, gabinet
pielęgniarki i gabinet pedagoga z rezerwy celowej MEN. W budynku gimnazjum kompleksowo wyremontowano
dwie łazienki na drugim piętrze. Na Hali sportowej wycyklinowano i
polakierowano nawierzchnie sali do gimnastyki oraz hali sportowej na której
namalowano linii boisk do: badmintona, koszykówki, piłki ręcznej i piłki
siatkowej.
„Jedynka” posiada w środowisku
opinię szkoły, która aktywizuje uczniów,
rodziców i nauczycieli poprzez szereg akcji społecznych i upowszechnia
wolontariat. Szkoła ciągle wspiera tradycyjne organizowane od lat akcje i
rozwija nową działalność. Uczniowie ciągle wspierają Pallotyńską
Fundację Misyjna Salvati - niosącą
pomoc dzieciom z Afryki jak i uczestniczą w akcji: „Góra grosza”. Szkoła
rozwinęła także nową działalność w nowej akcji „I Ty
możesz uratować komuś życie” – Zostań Potencjalnym Dawcą Szpiku
Kostnego; organizowanej
z fundacją DKMS – Wspólnie przeciw białaczce. Szkoła efektywnie
integruje
uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz mniejszości
narodowych (dzieci
romskie). Z własnymi inicjatywami wychodzi szeroko do społeczności
lokalnej,
organizując happeningi i akcje promujące problematykę społeczną i
prozdrowotną.
Jednym z sztandarowych działań społecznych szkoły - propagującym
tolerancję
wobec dzieci z autyzmem i wiedzę na jego temat - jest po raz pierwszy
szeroki udział SZS Nr 1 w
globalnej akcji „Na niebiesko dla autyzmu” pod hasłem „Świeć. Edukuj.
Wspieraj.”, oraz akcji „Polska na niebiesko – Autyzm. Poznaj zanim
ocenisz” - potwierdzony
certyfikatem Fundacji JiM.
W 2016r. wieloletnią działalność prozdrowotną
prowadzoną w Gimnazjum Nr 1 w Opatowie doceniła Świętokrzyska Wojewódzka Państwowa
Inspekcja Sanitarna nadając na wojewódzkiej Konferencji z okazji X-lecia
Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę” certyfikat poświadczający uzyskanie przez
szkołę tytułu: „Szkoła, która trzyma formę”. Jest to nagroda dla
najaktywniejszych szkół w województwie, którą w powiecie opatowskim otrzymało tylko 6 szkół.
Wszystkie działania szkoły są spójne i podporządkowane idei świadomej integracji społecznej dzieci, poznawanie przez nich świata i ludzi oraz promocji właściwych postaw społecznych i prozdrowotnych wśród uczniów i rodziców. SZS Nr 1 w Opatowie wciela tym w życie swoje motto, które brzmi: „Nie mów mi, jaki jest świat – pozwól mi go odkrywać! Nie mów mi, jaki jest człowiek – pomóż mi go zrozumieć”
CDN