WYCIECZKI, WYJAZDY I WYJŚCIA EDUKACYJNE

Wycieczka w świat Oceanu - w poszukiwaniu Nemo i Bartka

W dniu 23 maja 2017r. uczniowie klasy II a i II b wraz z wychowawcami p. Dorotą Wróblewską i p.Urszulą Wosik uczestniczyli w 1 dniowej wycieczce do OCEANIKI, która powstała w podkieleckich Chrustach w gminie Zagnańsk.
W akwariach Oceaniki mogliśmy odnaleźć zwierzęta i rośliny z wód, rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata. W tych akwariach pływają żarłacze – czarnopłetwy i żarłacz gruby – oraz kilka innych niezwykłych gatunków, jak ognica pstra o silnym jadzie powodującym ogromny ból po ukłuciu kolcem jadowym, mureny o czterech szczękach, czy też ryby produkujące żwirek koralowy, który jest atrakcją na tropikalnych plażach. W każdym zbiorniku odtworzono inny biotop. W zbiorniku z biotopem Azji pływają m.in. sumy pangi, tołpygi, bagarius sum ludojad czy arowany azjatyckie oraz kilka ryb, które wyginęły już w warunkach naturalnych. Wśród ryb z Ameryki Południowej są bardzo rzadkie sumy, ryby kostnojęzykowe, pielęgnice czy prapłaziec - ryba dwudyszna, której przodkowie dali początek dominacji czworonożnych zwierząt na suchym lądzie. I choć zarówno małe, jak i duże ryby cieszyły się zainteresowaniem, to jednak największe wrażenie – jak przyznali uczestnicy wycieczki – robiły rekiny i płaszczki.
Kolejnym etapem wycieczki był udział w warsztatach plastycznych, na których uczniowie wykonywali zwierzątka morskie z masy solnej. Wszystkie wykonane prace uczestnicy zabrali do domu.
Następną atrakcją było odwiedzenie Dębu Bartka. Ze względu na swój sędziwy wiek „Bartek” uznany został za pomnik przyrody i objęty ochroną prawną. Uczestnicy wycieczki mieli również okazję do zwiedzania stadionu Korona w Kielcach.
Fotorelacja na facebooku Jedynki :)






WYJAZD EDUKACYJNY DO AUSCHWITZ – BIRKENAU.

W dniu 2 grudnia 2016r. uczniowie klas drugich i trzecich Gimnazjum Nr 1 w Opatowie pod opieką nauczycielek: Alicji Janik, Katarzyny Hejnickiej-Bystroń i Wioletty Zakrzewskiej udali się na szkolny wyjazd edukacyjny do Oświęcimia. Jego celem było zwiedzenie Muzeum Zespołu Byłych Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu.
Auschwitz – Birkenau to miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości, które powinien odwiedzić każdy człowiek. Dawny niemiecki obóz koncentracyjny i obóz zagłady robi na odwiedzających niezwykłe wrażenie, gdyż pozwala przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę niemieckich zbrodni. Były Niemiecki Obóz Koncentracyjny Auschwitz - w Oświęcimiu zaczął działać w 1940 roku jako miejsce przetrzymywania polskich więźniów politycznych. Dwa lata później został przekształcony w jedno z głównych miejsc zagłady europejskich Żydów – rozbudowując o kompleks Birkenau. W czasie istnienia tych dwóch obozów zamordowano tam około 1,5 mln ludzi, głównie Żydów, ale także Polaków, Romów, Rosjan i przedstawicieli innych narodowości.
Wejście do obozu otwierała brama, na której widniał napis „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym”. Każdy, kto w czasach II wojny światowej przekroczył tę bramę był skazany jedynie na poniżenie i śmierć. Na terenie Auschwitz I, niektóre bloki i budynki obozowe pełnią dziś funkcje dydaktyczne. W ich pomieszczeniach znajdują się liczne stałe wystawy, prezentacje i fotografie. Przedstawiają one ogrom nieszczęść jakie stały się udziałem ludzi tu mordowanych i uzmysławiają ich skalę. Przejmujące są ekspozycje z różnego rodzaju przedmiotami codziennego użytku, umieszczone za ogromnymi szybami, m.in. sterty butów, okularów, grzebieni, toreb podróżniczych podpisanych imieniem i nazwiskiem, garnków, szczoteczek i protez, a także strzępy włosów, spośród których wyróżniał się jeden warkocz… niczym z wiersza Różewicza. Ogromne wrażenie wywarła na nas tzw. „Księga Imion” w ekspozycji poświęconej zagładzie Żydów pt. "Szoa" w której w której zgromadzono dane osób narodowości żydowskiej, które zginęły w Auschwitz – Birkenau.
Niektóre cele które widzieliśmy były tak małe, że zamknięci w niej więźniowie musieli stać przez całą noc, a rano wyruszyć do ciężkiej pracy. Byliśmy także pod Ścianą Śmierci - między blokami 11 i 10, gdzie rozstrzelano kilkanaście tysięcy ofiar. Zapaliliśmy tam znicze pamięci i złożyli przygotowaną wcześniej wiązankę pamięci od społeczności „Jedynki”. Widzieliśmy celę, w której umarł św. Maksymilian Maria Kolbe. W obozie Auschwitz-Birkenau dobrowolnie wybrał śmierć głodową ofiarowując się za współwięźnia. Ostatnim miejscem, które zwiedzaliśmy w Oświęcimiu było krematorium. Znajduje się ono poza ścisłym ogrodzeniem obozu. Były tam piece, w których palono zwłoki ludzi. Następnie udaliśmy się do Brzezinki - Birkenau. Podczas zwiedzania obozu wszyscy byliśmy przejęci obrazem bólu, cierpienia, rozpaczy i smutku jaki wywiera na wszystkich zwiedzających to miejsce. Podczas zwiedzania panowała cisza i atmosfera refleksji.
Każdy z nas powinien kiedyś udać się do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady gdyż dopiero tam można ocenić skalę tego największego nazistowskiego obozu śmierci i ogromu zbrodni tam popełnionej. Dlatego też w naszym gimnazjum wizyty w takich miejscach jak Oświęcim czy Majdanek są od lat stałym elementem edukacji historycznej młodzieży „Jedynki”.

Fotorelacja na Facebooku Jedynki
Pamiętaj Niemieckie Nazistowskie Obozy!



PAMIĘTAMY O MAJORZE „TOPORZE”

W dniu 25.10.2016r. uczniowie oddziały przedszkolnego - 0 „A” oraz klasy II „B” Szkoły Podstawowej Nr 1 w Opatowie z wychowawcami Magdaleną Żerdecką i Urszulą Wosik wybrali się na miejsce upamiętniające śmierć majora „Topora” Ludwika Zwierzdowskiego dowodzącego ostatnią bitwą powstania styczniowego, która miała miejsce w Opatowie 21.II.1864r.. Skromny pomnik w postaci głazu narzutowego z pamiątkową tablicą znajduje się u zbiegu ulic 1-go Maja i Adama Mickiewicza to jego symboliczna mogiła. Nasza szkoła oficjalnie przejęła opiekę nad tym miejscem pamięci narodowej.

Uczniowie „Jedynki” wraz z nauczycielami na symbolicznym miejscu pochówku dowódcy powstańców styczniowych złożyli wcześniej przygotowaną wiązankę kwiatów, oraz zapalili znicze. W pełnym skupieniu i ciszy oddali hołd straconemu przez Rosjan majorowi Ludwikowi Toporowi - Zwierzdowskiemu.

Okres przed Świętem Wszystkich Świętych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy poświęcili życie w walce o wolność Ojczyzny. W ten sposób uczniowie okazali szacunek i pamięć dla ważnej postaci z kart historii naszego miasta i wyznawanych przez niego wartości. Wprowadzając dzieci w świat wartości społeczno-moralnych, oraz uczuć patriotycznych od najmłodszych lat uczymy ich okazywania szacunku osobom, które odeszły. Pokazujemy także, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci. Uczymy ich czym jest patriotyzm.

Fotorelacja na Facebooku


Wycieczka do Krzemionek


W dniu11.10.2016r. uczniowie oddziału integracyjnego – kl. 2c SP przebywali na wycieczce w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki. Przebieg wycieczki:
Cz. I - Wędrówka naziemną i podziemną trasą turystyczną i poznanie pradziejów górnictwa (techniki wydobywania i obróbki krzemienia) i życia ludzi w neolitycznej osadzie sprzed pięciu tysięcy lat.
Cz. II – Warsztaty przyrodnicze. Spacer ścieżką dydaktyczną i poznanie wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt podlegających ochronie. Interaktywne tablice pozwoliły im poznać głosy ptaków. Z dużym zainteresowaniem słuchali ciekawostek z życia zwierząt. Warsztaty zakończyły się wykonaniem pracy plastycznej ,,Jesienne drzewa”.
Cz. III - Ognisko. Po wyczerpujących zajęciach w terenie uczniowie samodzielnie upiekli kiełbaski, które smakowały wszystkim.
Wizyta w najciekawszym zabytku archeologicznym Polski – neolitycznej kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach na długo pozostanie w pamięci uczniów.                                                                                                                                                    
opr. BO

Fotorelacja na Facebooku

Wizyta w piekarni.

Motto wycieczki:
,, Chleb wielkie słowo w niebie i na ziemi.
W nim Bóg sam siebie między ludzi dzieli…”
Władysław Syrokomla
Dnia 05.10.2016 r. uczniowie klas trzecich Samorządowego Zespołu Szkół Nr1 w Opatowie - Szkoły Podstawowej Nr 1 wraz z wychowawcami - Danutą Rucińską, Ewę Jasińską i Honoratą Kadelą - wybrali się na wycieczkę do piekarni Państwa Emilii i Pawła Jasińskich.
Były to zajęcia dydaktyczne w terenie.
Wcześniej w szkole na lekcjach uczniowie poznali:
- nazwy roślin zbożowych uprawianych w Polsce;
- staropolskie tradycje związane z chlebem i solą;
- pracę piekarza i produkcję pieczywa.
Zdobytą na lekcjach wiedzę wykorzystywali uczniowie zadając pytania gospodarzom piekarni. To były bardzo ważne chwile. Okazja by na własne oczy zobaczyć to, nad czym mało kto się zastanawia – jak powstaje chleb powszedni, bez którego nie ma codziennego życia. Dzieci bardzo zaciekawił proces jego powstawania. Każdy uczeń poczuł się piekarzem, gdyż sam miał okazję uformować sobie ciasto, które następnie było przeniesione do pieca.
Powstały różne kształty bułeczek: słoneczka, ślimaki, warkocze, koty, chałki serca, węże…
Była to ,,zabawa ciastem”. Wielu po jej zakończeniu wymagało ,,odkurzenia”.
Spotkanie zakończyło się miłą biesiadą przy ciepłej herbatce i degustacji pączków, rogalików, ciasta chlebowego. Każdy też dostał pieczywo do domu. Dziękujemy Państwu Jasińskim za zaproszenie, serdeczną atmosferę, zdobytą w praktyce wiedzę i wizytę w tym ważnym miejscu. Na zakończenie pragniemy przytoczyć słowa jednego z uczestników -,, Kiedy będzie jeszcze taka wspaniała wycieczka”.

opr. zbiorowe n-li.
Fotorelacja na Facebook 

Wycieczka do Krakowa.

Dnia 4 października uczniowie klas trzecich i czwartej Samorządowego Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie wraz z opiekunami:Danutą Rucińską, Ewą Jasińską, Honoratą Kadelą, Anna Jakubowską oraz Adamem Otolińskim udali się na wycieczkę do Krakowa.
W czasie podróży uczestnicy wysłuchali legendy o smoku wawelskim. Po przyjeździe do Krakowa, wszyscy udali się do podziemi, aby zobaczyć jak wyglądał średniowieczny rynek. Następnie, klasy zwiedziły Kościół Mariacki oraz wysłuchały sławnego hejnału. Dzieci były zachwycone misternymi zdobieniami kościoła. Kolejnym punktem wycieczki były Sukiennice, w których podziwiać mogliśmy pięknie wykonane ozdoby. Po pysznym obiedzie udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie. Zamek zrobił na nas duże wrażenie. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy grobach pary prezydenckiej i Marszałka Piłsudskiego. Zeszliśmy ze wzgórza Smoczą Jamą i wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia obok Smoka Wawelskiego.
Podczas drogi powrotnej podzieliliśmy się naszymi wrażeniami. Chociaż byliśmy bardzo zmęczeni, każdy z nas był bardzo zadowolony z ciekawej wycieczki.     opr.AJ
Fotorelacja na facebook