„Jedynka”  dbając o zdrowie i dobro naszych uczniów, już po raz kolejny bierze udział w programie „Mleko w szkole”. Cieszy się on dużym powodzeniem wśród naszych uczniów. Celem Programu „Mleko w szkole” jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych. Tradycyjnie akcja w naszej szkole skierowana jest do uczniów klas 1-6 szkoły podstawowej. Jest to ostatni rok realizacji akcji w takiej formie. Od roku szkolnego 2017/18 ruszy Nowy Program dla szkół, który będzie miał na celu skutecznie promować wśród uczniów zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz mleko korzystając z najlepszych doświadczeń zebranych podczas dotychczasowej realizacji programu Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole.
Akcja jest integralną częścią kampania UE „Smakuj, pij i ruszaj się!” - to inicjatywa Komisji Europejskiej w ramach walki z otyłością dzieci. Finansowana jest w całości z budżetu UE. Ma ona na celu m. in. promowanie unijnych programów „Owoce w szkole” i „Mleko w szkole" - stanowiących ważne inicjatywy na rzecz bardziej zrównoważonej diety oraz zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci.
Warunkiem realizacji dostaw mleka dla uczniów jest wysłanie wypełnionego wniosku o zatwierdzenie szkoły w programie "Mleko w szkole" do Kieleckiego oddziału Agencji Rynku Rolnego oraz zawarcie stosownej umowy pomiędzy szkołą a zatwierdzonym prze ARR podmiotem gospodarczym realizującym dostawy.

CIEKAWOSTKI:
Zasada 6U+1 - to idea, którą stworzył prof. Stanisław Berger, Honorowy Przewodniczący Fundacji „Mleko dla Szkół. Mleko dla Zdrowia”.
Jest ona bardzo prosta i użyteczna dla osób, które chcą prowadzić zdrowy styl życia.

1 U - Urozmaicenie

Urozmaicenie posiłków pozwoli nam na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych do funkcjonowania składników, co zapewni zachowanie zdrowia i ustrzeżenie się przed niedoborami. Berger zaleca spożywanie 60 różnych produktów tygodniowo. Najlepiej jeżeli będą one przetworzone w jak najmniejszym stopniu i świeże. Nie ma jednego produktu spożywczego, który dostarczałby wszystkich niezbędnych organizmowi składników odżywczych, dlatego w każdym posiłku starajmy się łączyć różne produkty spożywcze (produkty zbożowe, warzywa, owoce, produkty mleczne, białkowe oraz produkty będące źródłem tłuszczów). Wówczas dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym również układu trawiennego.

2 U - Umiarkowanie

Po raz kolejny pojawia się zasada – umiarkowanie w jedzeniu.  Jeżeli będziemy jedli mniejsze, ale urozmaicone dania, z łatwością unikniemy otyłości. Małe objętościowo posiłki nie obciążają przewodu pokarmowego i pozwalają na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Należy pamiętać, aby ograniczać picie słodkich napojów gazowanych, ponieważ zawarty w nich dwutlenek węgla może powodować wzdęcia.

3 U - Uregulowanie

Systematyczne jedzenie poprawi przemianę materii, a także usprawni działanie przewodu pokarmowego. Co ważne, jeżeli organizm będzie spodziewał się dostawy energii o ustalonej porze, przestanie domagać się przegryzek pomiędzy posiłkami. Najlepiej spożywać ok. 5 posiłków w odstępach ok. 3 godzinnych. Pierwszy posiłek należy zjeść w ciągu 2 godzin po przebudzeniu, a kolację max. 3 godziny przed snem.

4 U - Umiejętność przyrządzania potraw

W diecie należy unikać produktów, które mogą wpływać niekorzystnie na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Do nich zalicza się wszystkie produkty wysoko przetworzone, bogate w tłuszcze zwierzęce, cukry proste (słodzone soki, ciastka i cukierki) oraz sól. Ponadto unikać należy produktów wzdymających, takich jak: fasola, groch, kapusta, kalafior, oraz czynności powodujących połykanie dużych ilości powietrza – żucie gumy, rozmowa przy jedzeniu. Unikać należy również nieodpowiednio przygotowanej żywności – smażenie, podgrzewanie w mikrofali. Wszystkie te czynniki powodują przybywanie zbędnych kilogramów.  Warto przygotowywać potrawy lekkostrawne, w maksymalnym stopniu wykorzystując ich składniki odżywcze. Preferowanymi metodami przyrządzania posiłków są: gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie w folii, pergaminie, pieczenie na ruszcie, rożnie, grillowanie, duszenie bez dodatku tłuszczu. Należy używać zawsze świeżego tłuszczu, zgodnie z jego przeznaczeniem. Warzywa powinno się gotować w małej ilości wody przez czas potrzebny do uzyskania ich miękkości, ale nie dłużej, aby unikać strat witamin i składników mineralnych.

5 U - Uprawianie sportu

Sport to sprzymierzeniec zdrowia i dobrego samopoczucia. Umiarkowana aktywność fizyczna to sprzymierzeniec naszego układu trawiennego. Po posiłku powinno wybrać się na spacer. Już 30 min spaceru po świeżym powietrzu wspomoże aktywność mięśni gładkich jelit i żołądka. Oprócz tego, że usprawnia przemianę materii i ułatwia utrzymanie zgrabnej sylwetki - poprawia też humor. Wydzielające się podczas wzmożonej aktywności hormony szczęścia - endorfin - i łagodzą ból oraz poprawiają humor.

6 U -  Unikanie nadmiaru

Nie należy z diety całkowicie eliminować tłuszczów, cukrów i soli. Należy jednak spożywać je w umiarkowanych ilościach. Często nadmierne spożywanie soli czy cukru wynika z przyzwyczajenia do nadmiernie słonego lub słodkiego smaku niektórych potraw.

+ 1 U - Uśmiechnij się
Uśmiech działa na wszystkie aspekty naszego życia. Przeprowadzone zostały badania, których celem było  wskazanie wpływu usposobienia człowieka na odporność. Okazało się, że osoby życzliwe i uśmiechnięte łatwiej znosiły trudne warunki (wirusy, zimno). Ponadto naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Wayne w stanie Michigan udowodnili, że uśmiech, a dokładniej optymistyczne podejście do rzeczywistości może wydłużyć życie nawet o 7 lat! Optymizm wspomaga też naszą wytrwałość w dążeniu do celu - uśmiechnięty osiągniesz więcej.